mlody mechanik
Generic selectors
Tylko dokładne wyniki
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
post
page

Relacja: II Mistrzostwa Młodych Lakierników 2016

Młodzi lakiernicy – już po raz drugi, tym razem na skalę ogólnopolską

1 kwietnia na Targach Techniki Motoryzacyjnej w Poznaniu upłynął pod znakiem młodych ludzi uwijających się na stoisku firmy Novol w profesjonalnych białych kombinezonach lakierniczych.

Była to druga edycja konkursu „Młody lakiernik”. Pierwsza, pilotażowa, odbyła się w czasie Motor Show 2015 i startowały w niej zespoły uczniów z zaledwie trzech szkół. Ze względu na trudność zorganizowania konkurencji lakierniczych nikt wcześniej tego nie próbował, ale współpraca organizatorów – Międzynarodowe Targi Poznańskie, Fundacja Cooperatio i V8 Team – z firmą Novol, polskim producentem materiałów lakierniczych, okazała się strzałem w dziesiątkę. „Młody lakiernik” pokazał, że można dać szansę zaprezentowania się uczniom szkół samochodowych także o tej specjalności na najważniej imprezie motoryzacyjnej w Polsce. Dlatego nie dziwi, że w bieżącej edycji posypały się zgłoszenia ze szkół na terenie całej Polski, dzięki czemu do finałowej rozgrywki stanęło 20 dwuosobowych zespołów uczniowskich.

 

 

Za wzrostem liczby uczestników poszło rozbudowanie liczby konkurencji. Tym razem było ich już dziesięć, podzielonych na pięć stref: zręczności, precyzji, umiejętności manualnych, koloru i industrial. Zwłaszcza na ostatnia okazała się bardzo ciekawa, ponieważ przypomniała wszystkim, że umiejętności lakiernika można wykorzystać nie tylko w warsztacie blacharskim zajmującym się odbudową uszkodzonych aut, ale także w szeroko rozumianym przemyśle, gdzie lakierowania wymagają produkowane elementy i konstrukcje.

 

 

Licznie zgromadzeni widzowie dopingowali młodych lakierników, którzy podchodzili do kolejnych konkurencji. Podobnie jak przed rokiem najtrudniejsze okazało się przeprowadzenie piłeczki przez labirynt przy użyciu pistoletu lakierniczego zasilanego sprężonym powietrzem. Ta zręcznościowa konkurencja wymagała wręcz wirtuozerii w precyzyjnym operowaniu tym podstawowym narzędziem lakiernika i jednocześnie doskonałego zgrania w parach. Z kolei to, że lakiernicy „pracowali” w kombinezonach lakierniczych firmy Novol oraz w profesjonalnym obuwiu i czapkach dostarczonych przez firmy Kramp i Greene, służyło wpajaniu odpowiednich nawyków przestrzegania zasad BHP w pracy. Lakiernicy mają pracują bowiem z substancjami chemicznymi, dlatego prawidłowa ochrona ma kapitalne znaczenie dla zachowania zdrowia.

 

 

Pierwsza nagroda  – wręczona przez Bartosza Zeidlera, Dyrektora Grupy Produktów Międzynarodowych Targów Poznańskich – przypadła zespołowi z Wałbrzycha, na drugim miejscu uplasowała się ekipa z Torunia, a trzecie miejsce zgarnął team z Radzynia Podlaskiego, czyli koledzy zwycięzców V Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników.

 

Wspólne zaangażowanie V8 Team, Fundacji Cooperatio i firmy Novol udowodniło, że jest potrzeba takiego konkursu dla młodych lakierników, dlatego już dziś można przewidzieć, że będzie to najszybciej rozwijająca się część Mistrzostw Mechaników, które co roku odbywają się w Poznaniu w czasie wiosennego Motor Show.

  • V8 Team sp. z.o.o.

  • ul. Czarna Droga 1
  • 85-220 Bydgoszcz
  • NIP 5540308537
  • REGON 002481430
  • Kontakt

  • biuro@v8team.pl
  • 52 322 64 84
  • 603 888 111
  • 603 523 888