Relacja: Najlepszy Mechanik TTM 2016
Najlepsi mechanicy Targów Techniki Motoryzacyjnej
Patrząc na podium, na którym stanęli 2 kwietnia w Poznaniu, najlepsi mechanicy targów, widać wyraźnie że wygrało doświadczenie i profesjonalizm.
Do poznańskiego finału zakwalifikowało się 30 zawodowych mechaników samochodowych, którzy pomyślnie przeszło przez eliminacje. Organizatorów zawodów – Międzynarodowe Targi Poznańskie, Fundację Cooperatio i V8 Team – szczególnie ucieszył fakt, że wśród finalistów nie zabrakło osób, które z powodzeniem startowały w poprzednich edycjach Mistrzostw. Maciej Kubisiak wygrał zawody w 2014 roku, Jacek Jakimów triumfował w pierwszej edycji Mistrzostw rozgrywanych jeszcze we Wrocławiu, a Dariusz Kobiela zajął trzecie miejsce w 2013 roku. Jednak puchar – wręczany przez Bartosza Zeidlera, Dyrektora Grupy Produktów Międzynarodowych Targów Poznańskich – oraz tytuł „Najlepszego mechanika TTM” przypadł Kazimierzowi Droszczakowi, który w zawodzie pracuje już ponad 30 lat.
Choć w przygotowaniu konkurencji, podobnie jak w czasie V Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników 31 marca, uczestniczyli eksperci Akademii Praktycznych Umiejętności, wspierani przez firmy Autos, Hyundai Motor Poland, Precyzja-Technik, Premio Opony Autoserwis, Tesam oraz marką Neo-Tools, tym razem konkurencje były nieco inne. Tam, gdzie młodzi mechanicy odczytywali błędy ze sterownika silnika Hyundaia i20 dzięki testerowi diagnostycznemu, zawodowcy napotykali problem braku komunikacji pomiędzy testerem a złączem OBD. Nie każdy umiał wskazać przyczynę, czyli zbyt duże napięcie na pinach złącza, które świadczyło o zwarciu elektrycznym w magistrali CAN. Podobnie „podkręconą piłką” było zadanie polegające na odblokowaniu elektrycznego hamulca awaryjnego zaciśniętego na tarczy hamulcowej. Większość uczestników zawodów widząc na stole akumulator od razu odwracała polaryzację zasilania silniczka, podczas gdy zalecana procedura to mechaniczne odblokowanie zacisku, do czego potrzebny był – również dostarczony przez organizatorów – komplet kluczy.
Wbrew pozorom, w tych zawodach chodziło nie tylko sprawdzenie umiejętności doświadczonych mechaników, ale także promocję zasad bezpieczeństwa. Dlatego, dzięki wsparciu firm ExxonMobil, Kramp i Greene, zawodnicy pracowali w profesjonalnym ubraniu roboczym składającym się z kombinezonu, obuwia, czapki i pary rękawic. Z kolei marketingowcy firmy Yanosik zadbają teraz, żeby o warsztatach, w których pracują zwycięscy mechanicy, dowiedziało się jak największa liczba klientów. To chyba najcenniejsza nagroda, na którą może liczyć zawodowiec, który właśnie pokazał, że jest najlepszym mechanikiem Targów Techniki Motoryzacyjnej.