mlody mechanik
Generic selectors
Tylko dokładne wyniki
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
post
page

Relacja: VII Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników 2018

Uczniowie z Zespołu Szkół Samochodowych w Poznaniu zwycięzcami VII Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników 2018, które odbyły się 5 kwietnia podczas Poznań Motor Show 2018. Na tegorocznych Ogólnopolskich Mistrzostwach Młodych Mechaników rywalizowało 30 dwuosobowych zespołów wyłonionych spośród aż 750 uczniowskich par podczas eliminacji. A te były w tym roku rekordowe. W Poznaniu spotkali się więc ci najlepsi, którzy wraz z opiekunami przyjechali do stolicy Wielkopolski, by walczyć o zwycięstwo.

A tym razem pozostałych uczestników konkursu pokonali Radosław Bladocha i Kamil Misiewicz z Zespołu Szkół Samochodowych w Poznaniu. „Poziom zawodów był bardzo wyrównany, wysoki. Widać, że koledzy mają bardzo dużą wiedzę, ale udało się wygrać” – mówi Radosław Bladocha. Swój zespół zagrzewał do walki nauczyciel Sławomir Kowaluk: „Zespół, który wygrał bardzo intensywnie pracował i uczył się przez cztery lata nauki w szkole. Uczniowie brali udział w zajęciach dodatkowych, szkoleniach, reprezentowali w ubiegłym roku szkołę w międzynarodowym konkursie Euromechanic Junior także z sukcesami. Jest to dla nas powód do dumy”.

Drugie miejsce zajęli Marek Chudek i Sebastian Guz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim – szkoła wystawia zawodników w Mistrzostwach od pierwszej edycji. Z kolei na trzecim miejscu znaleźli się Marcin Walczak i Kamil Wesołek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie.

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników są Międzynarodowe Targi Poznańskie i Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej. Głównymi partnerami Mistrzostw są ExxonMobil, Inter Cars Szkolenia, Akademia Praktycznych Umiejętności, Akademia Kierowcy, ZF Aftermarket oraz Kolejowe Zakłady Łączności, producent stacji ładowania do pojazdów elektrycznych.

Po raz pierwszy w tym roku Ogólnopolskim Mistrzostwom Młodych Mechaników towarzyszył krajowy finał organizowanego przez Inter Cars konkursu Young Car Mechanic, w którym rywalizowało 10 młodych mechaników ze szkół uczesnticzących w programie „Młode Kadry”. Konkurencje były więc współne dla wszystkich zawodników. Po raz pierwszy w historii Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników uczestnicy musieli poradzić sobie z zadaniami dotyczącymi obsługi pojazdów elektrycznych i rolniczych.

Na stanowisku firmy ZF Aftermarket młodzi mechanicy mieli za zadanie zdiagnozowanie problemów z kołem dwumasowym podczas uruchamiania silnika. Uczestnicy musleli zbadać za pomocą urządzenie diagnostycznego obroty rozrusznika i odpowiedzieć na pytanie jaki wpływ będą miały niskie obroty na pracę koła dwumasowego. „Poziom zawodników był dość wysoki, ale część z nich myliła obroty rozrusznika ze spadkiem napięcia w układzie rozruchowym” – komentuje Grzegorz Fedorowicz z firmy ZF Aftermarket.

aazfkw2018OK

Firma ExxonMobil sprawdzała wiedzę młodych mechaników w zakresie środków smarnych. „W tym roku przygotowaliśmy dla uczestników konkurs polegający na tym, że muszą dobrać odpowiedni olej marki Mobil o różnych lepkościach, różnych specyfikacjach do konkretnego auta. Radzą sobie całkiem nieźle, niektórzy zapominają o tym, żeby dokładnie czytać etykiety, ale większość zdaje sobie sprawę z różnic produktowych i całkiem dobrze sobie radzi z wykonaniem zadania” – wyjaśnia Jan Kowalski, z Mobipol, który jest autoryzowanym dystrybutorem maki Mobil.

aaboschicOK

Uni-Trol przygotował konkurencję związaną z prawidłowym wyważaniem koła ciężarowego. „Średni czas wykonania zadania dla wszystkich zespołów to 2,5 minuty, podczas gdy czynność tę powinno się wykonać profesjonalnie w czasie poniżej 1,5 minuty. Konkurencja wydawać by się mogło dosyć łatwa, ale tylko dwa zespoły poradziły sobie z zadaniem bezbłędnie. Przyznam, że byliśmy tym zaskoczeni” – mówi Marcin Kostecki z firmy Uni-Trol.

aaelringok

Nie zabrakło także zadania związanego z pojazdem hybrydowym. „Zaczynamy od najważniejszej rzeczy czyli od falownika, dużo mówimy na temat bezpieczeństwa pracy przy samochodach hybrydowych, a kończymy na diagnostyce układu wysokie napięcia – czyli trochę teorii i praktyki. Zawodnicy mają znaleźć sterownik wysokiego napięcia, skomunikować się z nim, odczytać parametry i odpowiedzieć na kilka złośliwych pytań sędziego” – wyjaśnia Witold Rogowski, prezez Organizacji Pracodawców Motoryzacyjnych Moveo.

aamoveo2018

Kolejowe Zakłady Łączności z Bydgoszczy prezentowały stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Eksperci z KZŁ sprawdzali czy młodzi mechanicy potrafią obsłużyć stację ładowania pojazdu ektrycznego i podłączyć go do ładowania. „Na pierwszy rzut oka są to dość proste czynności, ale każde auto ma inne wymogi techniczne, różne wtyczki. Wystarczy przeczytać instrukcję, by wykonać zadanie prawidłowo” – mówił Krzysztof Wysocki, Dyrektor ds. Marketingu KZŁ.

aakzl2018

„Na stanowisku NEO Tools na zawodników czekały dwa zadania – demontaż i montaż zacisku elektrycznego hamulca postojowego oraz demontaż i montaż koła” – wyjaśniał Przemysła Iwanowicz z firmy NEO Tools.

aaneo2018

Również firma Ferdinand Bilstein przygotowała jedno z zadań dla przyszłych mechaników. „W tym roku mamy ze sobą elementy układu paliwowego, uczestnicy muszą odpowiedzieć na kilka związanych z tym układem pytań. Mamy także kompresory klimatyzacji, przy których należy dokonać pomiarów elektrycznych cewek, które się w nich znajdują” – mówił Robert Mrozek z frmy Ferdinand Bilstein.

aafebi2018ok

Nowością była konkurencja związana z branżą rolniczą przygotowana przez czasopismo dla rolników „TOP Agrar Polska” oraz firmę John Deere. „Konkurencja polega na tym, że na traktorze jest przywieszonych 15 plakietek z numeram. Mechanicy otrzymują listę z nazwami komponentów, muszą je rozpoznać i przyporządkować do poszczególnych numerków. Dla niektórych jest to dość duże wyzwanie, ale sporo uczestników radzi sobie naprawdę dobrze” – komentuje Dawid Konieczka z redakcji „TOP Agrar Polska”.

aatraktor2018

W ramach współrpacy Inter Cars i Fundacji Cooperatio dwie konkurencje przygotowały firmy Elring oraz Bosch.

aaelringok
aaboschicOK

Do VII Ogólnopolskich Mistrzostw Mlodych Mechaników zakwalifikowała się jedna uczennica. „Mistrzostwa dają dużą satysfakcję, jest wiele ciekawych zadań praktycznych, teoria nie należy do najłatwiejszych. Możliwość zmierzenia się z innymi szkołami to jest wyzwanie” – mówi Karolina Mańko z Zespołu Szkół im. gen. Józefa Bema z Zawiercia.

Uczniom kibicowali ich opiekunowie. „To jest przede wszystkim dobra zabawa dla uczniów i nauczycieli, ale strona edukacyjna jest także bardzo ważna. Są takie zadania, z którymi spotykają się pierwszy raz, ale są także takie, w których mogą się wykazać i są dumni, że potrafią coś zrobić najlepiej” – uważa Piotr Kasperczyk, nauczyciel z Zespółu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie.

Udział w Mistrzostwach to dla szkół także promocja. „Część szkół ma swoje stałe zespoły, które typują do Mistrzostw, wspólnie z nimi rozszerzają program nauczania właśnie po to, by jak najlepiej wypaść właśnie na tego typu zawodach. Udział w Mistrzostwach to także promocja dla szkoły. Właściciele warsztatów samochodowych powinni tego rodzaju konkursy bacznie obserwować, z jakich miejscowości, z jakich szkół się pojawiają młodzi mechanicy. Na rynku są wakaty, a patrząc na średnią wiedzę, jaką prezentują uczniowie w Polsce, w Poznaniu spotykamy się z tymi, którzy wiedzą więcej, to jest ich pasja. Gdybym miał warsztat samochodowy, to właśnie takich ludzi chciałbym zatrudniać” – mówi Michał Pełczyński z biura prasowego firmy ExxonMobil, która jest głównym partnerem i pomysłodawcą Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników.

„Poziom uczestników z roku na rok rośnie, szkoły przygotowują ich pod kątem Mistrzostw, widać, że starają się podążać za nowymi trendami w motoryzacji, mimo że nie mają do tego wystarczających zasobów. Najbardziej brakuje wiedzy z obszarów nowych technologii, nowych metod diagnostyki” – podsumowuje Rafał Kosiński z Akademii Praktycznych Umiejętności.

Zwycięska szkoła jako nagrodę główną otrzymała wyważarkę Uni-Trol Micro, wózek narzędziowy z wyposażeniem NEO Tools oraz zestawy nagród ufundowane przez partnerów VII Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników. Nagrody ufundował także Inter Cars.

Autor: Joanna Piszcz (motofaktor.pl)

Zdjęcia: Bartosz Pniewski

  • V8 Team sp. z.o.o.

  • ul. Czarna Droga 1
  • 85-220 Bydgoszcz
  • NIP 5540308537
  • REGON 002481430
  • Kontakt

  • biuro@v8team.pl
  • 52 322 64 84
  • 603 888 111
  • 603 523 888