mlody mechanik
Generic selectors
Tylko dokładne wyniki
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
post
page

Relacja: Mechanik Zawodowy TTM 2017

Do finałowej rywalizacji, która odbyła się w czasie Poznań Motor Show, 8 kwietnia stanęło 30 najlepszych zawodowych mechaników.

Zawodnicy zostali wyłonionieni na podstawie testu, który rozwiązywali na stronie internetowej Mobil Delvac 1, partnera Mistrzostw. Test sprawdzał m.in. wiedzę o technice, historii i ciekawostkach ze świata motoryzacji. W tym roku więcej uwagi organizatorzy poświęcili diagnostyce i serwisowaniu pojazdów ciężarowych, co było widoczne podczas finału. Zawodowi Mechanicy musieli wykazać swoimi umiejętnościami w 9 konkurencjach.

W zadaniu przygotowanym przez firmę Ferdinand Bilstein użytkownik samochodu zgłaszał brak mocy. Zawodnicy musieli podać  przyczynę braku mocy silnika wykorzystując w celu diagnozy jedynie dostępne na stanowisku narzędzia diagnostyczne.

W kolejnej konkurencji należało podać przyczynę uszkodzenia układu hybrydowego w samochodzie Hyundai Ioniq oraz wyjaśnić na co ma  wpływ.

Trzecia konkurencja dotyczyła problemów z uruchomieniem silnika w samochodzie Hyundai Santa Fe. W samochodzie nie uruchamiał się silnik. Zadaniem uczestników było podanie przyczyny możliwości uruchomienia silnika przy wykorzystaniu narzędzi dostępnych na stanowisku.

Firma Uni-Trol przygotowała zadanie polegające na prawidłowym montażu i wyważeniu koła motocyklowego na przygotowanym stanowisku.

Na stanowisku NEO Tools należało dokonać montażu przygotowanego modelu z wykorzystaniem dostępnych narzędzi.

Nieco bardziej skomplikowaną konkurencję przygotował Italcom. Zadaniem uczestników było dokonanie pomiaru części elektrycznej wtryskiwacza CR. Na podstawie pomiaru należało określić czy jest to element z cewką elektromagnetyczną czy elementem piezoelektrycznym.

Konkurencję na stanowisku firmy Precyzja-Technik dwa dni wcześniej wykonywali także uczestnicy finału VI Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników, rozegranego 6 kwietnia. Należało wskazać przyczynę ściągania samochodu po dokonaniu pomiaru na przedstawionym modelu.

Pięta achillesowa młodych mechaników pojawiła się także w kategorii mechanik zawodowy – konkurencja Gates. Zadaniem uczestników był prawidłowy pomiar paska napędu osprzętu z wykorzystaniem miernika długości oraz odpowiedź na pytanie: jakiej długości założyłbyś nowy pasek w miejsce zużytego na podstawie dokonanego pomiaru.

I ostatnia konkurencja, przygotowana przez firmę Ferdinand Bilstein – uczestnicy musieli wymieszać płyn chłodzący z wodą w celu uzyskania odpowiedniej podanej przez sędziego temperatury zamarzania.

W tym roku najlepiej z zadaniami praktycznymi poradził sobie Łukasz Bogus, który zajął pierwsze miejsce, tuż za nim znaleźli się Jacek Jakimów i Sebastian Śliwka.

Łukasz Bogus w zawodzie jest od około 10 lat, pracuje w warsztacie ojca w Kamieńcu Ząbkowickim. „W konkursach biorę udział od kilku lat. To dobra okazja do pogłębianie wiedzy, ale także możliwość sprawdzenia się. Organizatorzy zawsze starają się zaskoczyć nas czymś nowym. Konkurencja była bardzo silna. Z pozostałymi uczestnikami znamy się z innych konkursów i muszę przyznać, że wygrać z nimi to naprawdę coś szczególnego” – mówił Łukasz Bogus.

Laureat drugiego miejsca w kategorii Mechanik Zawodowy uczestniczy w Mistrzostwach od pierwszej edycji. „Cieszę się, że po dwóch latach przerwy znowu wróciłem na podium. Wygrał mój dobry kolega, brat mojego przyjaciela, więc wszystko zostało w rodzinie” – komentował Jacek Jakimów, właściciel firmy Evolution Motor Sport.

„W tym roku Poznań Motor Show nie towarzyszyły Targi Techniki Motoryzacyjnej, więc wśród gości targów jest mniej mechaników i finaliści Mistrzostw przyjechali do Poznania specjalnie, by wziąć udział w rywalizacji. Mimo to kolejny raz nie zawiedli, a tym bardziej cieszy nas to, że wśród nich widzieliśmy znajome twarze. Sędziowie punktowali zarówno prezycję wykonania zadań, jak i czas, którego potrzebowali na to zawodnicy” – komentuje Adrian Dekowski, prezes zarządu Fundacji Cooperatio i pomysłodawca Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

Organizatorami konkursu są Międzynarodowe Targi Poznańskie i Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i promujących rozwój edukacji technicznej. Partnerami Mistrzostw są również Akademia Kierowcy – ODTJ, Akademia Praktycznych Umiejętności, Hyundai Motor Polska, ExxonMobil oraz NEO Tools.

Autor: Joanna Piszcz

Zdjęcia: Paweł Wiśniewski

 

artykuł opublikowano dzięki uprzejmości serwisu Motofaktor

www.motofaktor.pl

  • V8 Team sp. z.o.o.

  • ul. Czarna Droga 1
  • 85-220 Bydgoszcz
  • NIP 5540308537
  • REGON 002481430
  • Kontakt

  • biuro@v8team.pl
  • 52 322 64 84
  • 603 888 111
  • 603 523 888